Jana Kolegarová reality

Užitečné informace
pro ty, kteří si přejí
Vědět víc

Jaké změny vás čekají v tomto roce?

Energetický štítek musí mít i majitelé nemovitostí, určených k pronájmu

Energetický štítek je v podstatě certifikát, který informuje o tom, jakou má daná nemovitost spotřebu energií. Možná jste zaznamenali, že povinnost mít tento štítek při prodeji nemovitosti, je od července 2015 pro všechny prodeje bytů, domů v osobním vlastnictví. Od ledna 2016 se k této povinnosti připojují i další, především pronájmy:

  • rodinných domů, uvedených na listu vlastnictví jako objekty k bydlení nad 50 m2
  • komerčních budov, administrativních budov (např. obchodní prostory, kanceláře)
  • bytových jednotek

Stejně jako u prodávaných nemovitostí musí být i u inzerovaných pronájmů uvedena energetická třída (A – G).

Daň platí kupující a přes to "nejede vlak"

1. listopadu došlo k zásadní změně při platbě daně z nabytí nemovitosti.

Česko bylo jeden z mála států, kde daň při prodeji nemovitosti hradil prodávající. Nyní se tedy jedná spíše o narovnání jakéhosi standardu, byť se to mnohým z nás nelíbí.

Došlo ale ještě k jedné zásadní změně. Nyní už se nemůže prodávající a kupující domluvit, kdo z nich daň uhradí. Jak je uvedeno v titulku. Nyní hradí 4 % kupující a jak se říká, přes to nejede vlak. Hlavním důvodem je fakt, že v případě nezaplacení daně se mnohem lépe vymáhá z někoho, kdo majetek nabyl. Než z toho, kdo ho právě prodal.

Důležité: prodávající není ručitelem zaplacení daně.

Každopádně dnes musí kupující při hledání nemovitosti v inzerci počítat s tím, že k inzerované částce je potřeba přičíst ony 4 %. Pokud to samozřejmě není uvedeno v samotném inzerátu jinak. Rozhodně v tom mají jasno úvěrující banky, které tuto daň nezahrnou do ceny nemovitosti, tudíž je nepokrývá hypotéční úvěr a při nedostatku vlastních prostředků bude nutné tuto položku pokrýt jinou formou úvěru.

Každopádně doporučuji, poradit se před prodejem nemovitosti s profesionálem, který tyto praktické kroky zná a velmi dobře se v nich orientuje. Nejen daň z nabytí nemovitosti je totiž nezanedbatelná částka. Proto je vhodné prodej nemovitosti konzultovat s odborníkem a eliminovat fakt, že se o nějaké peníze připravíte.

Zdroj: Chytrý makléř, ABES